Pensioni teine ja kolmas sammas – maksusoodustusega investeerimine

Uudis Tagasi

Eesti pensionisüsteem koosneb kolmest sambast nagu Lääne-Euroopaski tavaks.

Esimene sammas on tavapärane riiklik pension. Seejuures rahvapension on 205 eurot kuus ning sellele lisandub staažipõhiselt vanaduspension. Esimese samba pension kokku on ligikaudu 400 eurot kuus. See on küllaltki napp võrreldes keskmise palgaga, mis on ligikaudselt 1 400 eurot kuus. Seejuures on riiklik pension märgatavalt väiksem ka 540-eurosest miinimumpalgast.

Teise sambasse panustatakse automaatselt 2% oma palgast. Kaks korda sama palju lisab riik, s.o 4% palgast. Teise sambasse on kohustatud panustama need, kes on sündinud aastal 1983 või hiljem. Aastatel 1942 kuni 1982 sündinute jaoks oli teise sambaga liitumine vabatahtlik. Neile oli liitumine võimalik kuni 2010. aasta oktoobri lõpuni. Tänase seisuga on teise sambaga liitunud enamus Eesti elanikest.

Kolmas pensionisammas on vabatahtlik ning täiendab kahte esimest.

On arutletud, kas teine sammas peaks olema kohustuslik kõigile. Üks asi on aga selge – igaühel tasub kaaluda teise ja kolmanda samba plusse ja miinuseid.

Teine sammas – kohene 25%-line võit investeeritud summalt

Teisest sambast on harjutud mõtlema kui pensioni kindlustamisest. Kuid sellest tasub mõelda kui investeeringust – 2%, mis palgast kinni peetakse, on maksuvaba. Teisisõnu, see tähendab automaatselt 25%-list võitu. Lisaks, teisest sambast tehtud pensionimaksetele kohaldub maksuvabastus juhul, kui aastased väljamaksed ei ületa 6 000 eurot. Pensioni suurenedes maksuvabastus väheneb ja lõppeb täielikult, kui see jõuab 25 200 euroni.

Kolmas sammas – lisaks kohesele 25%-lisele võidule on väljamaksed maksuvabad või rakendub soodsam maksumäär

Sissemaksed kolmandasse sambasse on maksuvabad juhul, kui need ei ületa 15% aastapalgast. Maksimaalsel juhul kohaldub maksuvabastus kuni 6 000-eurosele sissemaksele aastas. See tähendab, et riik tagastab vastava summa pealt palgalt tasutud tulumaksu.

Eeltoodu tähendab võitu – kui sa neid sissemakseid ei tee, siis maksuvabastus ei kohaldu ja riik vastavalt summalt tasutud tulumaksu ei tagasta.

Kolmanda samba väljamakseteks tuleb sõlmida kindlustusleping või müüa olemasolevad osakud fondile tagasi. Pensionile jäädes on kolmanda samba väljamaksed kas maksuvabad või maksustatud soodsama 10%-lise maksumääraga. Vaid erandlikel juhtudel rakendub tavapärane maksumäär. Seega annab kolmas sammas märkimisväärse maksueelise.

Kokkuvõtlikult

Eesti praegune pensionisüsteem võib paljudes küsimusi tekitada ja näib sõltuvat tuleviku arengutest. Samas, sissemaksetele kohalduvad maksusoodustused võimaldavad koheselt saada 25%-lise võidu.

Kolmandast sambast tehtud väljamaksed on paljudel juhtudel maksuvabad või rakendub 10%-line ehk madalam maksumäär. Käimas on arutelud, et sarnane soodsam maksumäär rakenduks ka teise samba väljamaksetele.

Nimetatud võidud on märkimisväärsed võrreldes mistahes teise investeerimisvõimalusega. Mina isiklikult soovitan põhjalikult mõelda, enne kui loobuda senistest investeeringutest. Samuti soovitan kaaluda, kas teha täiendavaid sissemakseid. Ütleb Eesti vanasõnagi – üheksa korda mõõda ja üks kord lõika.

Juhul kui sinul või su ühingul on mis tahes maksuõigusega seotud küsimusi, võid pöörduda vandeadvokaat Priit Raudsepa poole telefoninumbril +372 686 0000 või e-postiaadressil Priit.Raudsepp@levinlaw.ee
Teised seonduvad uudised
Uudis

Maksukonks: kas tegu on teenuse või töösuhtega?

18.05.2015
Priit Raudsepp
Advokaadibüroo GLIKMAN ALVIN vandeadvokaat Priit Raudsepp tutvustab õigusblogis Äripäeva teemaveebis raamatupidaja.ee värsket Riigikohtu üldkogu lahendit, mis on mitmes mõttes teedrajavaks. Nimelt käsitles Riigikohus põhjalikult maksunõude käsitlust pankrotimenetluses kui ka nn OÜ-tamise maksutemaatikat.
Uudis

Maksuvaba päevaraha või riigi petmine?

10.02.2015
Priit Raudsepp

Advokaadibüroo GLIKMAN ALVIN maksuõiguse valdkonna juht Priit Raudsepp kirjutab Äripäeva teemaveebi raamatupidaja.ee õigusblogis, et Soomes töötamisega seonduvalt tekib tööandjatel küsimusi, kas Soomes tegutsemisel tekib seal püsiv tegevuskoht, kes ja kuidas maksab Soomes maksud ning missugused kulud võib tööandja kanda kartmata täiendavat maksukohustust.

Uudis

Maksumuudatus, mis puudutab kõiki äriühinguid

28.01.2015
Priit Raudsepp

GLIKMAN ALVIN maksuõiguse valdkonna juht Priit Raudsepp tuletab ettevõtjatele meelde, et selle aasta alguses jõustus oluline maksumuudatus, mis puudutab kõiki äriühinguid. 10. veebruariks tuleb deklareerida asjaolud, mis annavad õiguse maksuvabastuseks või -vähenduseks. Seadusemuudatuse seletuskiri selgitab, et asjaolude deklareerimata jätmisel vastavad õigused kaovad.

Uudis

E-teataja: maksuõigus (september 2015)

01.09.2015
Priit Raudsepp
Käesolev GLIKMAN ALVIN maksuõiguse e-teataja toob Sinuni järgmised olulised ja aktuaalsed uudisteemad:
Uudis

E-teataja: maksuõigus (juuni 2015)

30.06.2015
Priit Raudsepp

Käesolev GLIKMAN ALVIN maksuõiguse e-teataja toob Sinuni järgmised olulised ja aktuaalsed uudisteemad:

Uudis

Läti õiged otsused kukutasid Eesti liidrikohalt

27.04.2014
Priit Raudsepp
Isegi kui Eesti kehtestab Lätiga samasuguse nn imemaksu, ei jõua me enam Lätist ette, vaid lihtsalt võrdsustume naabriga, ütles Glikman Alvin maksuvaldkonna juht Priit Raudsepp.
Uudis

E-teataja: maksuõigus (märts 2015)

10.03.2015
Priit Raudsepp
Käesolev GLIKMAN ALVIN maksuõiguse e-teataja toob Sinuni järgmised olulised ja aktuaalsed uudisteemad:
Uudis

Priit Raudsepp: maksuameti tegevus on piiripealne

19.02.2015
Priit Raudsepp
Advokaadibüroo GLIKMAN ALVIN vandeadvokaat Priit Raudsepp leiab Postimehes maksuameti tegevust kommenteerides, et oma vaatlustegevusega on maksuameti käitumine piiripealne ning seaduslikkus küsitav.
Uudis

E-teataja: maksuõigus (detsember 2014)

16.12.2014
Priit Raudsepp

Käesolev GLIKMAN ALVIN maksuõiguse e-teataja toob sinuni järgmised olulised ja aktuaalsed uudisteemad:

Uudis

Äripäev: Madalapalgalised juhid teenivad tuhandeid

30.11.2016
Priit Raudsepp

Priit Raudsepp kommenteeris Äripäeva palvel teemat, mida osad võtavad kokku "OÜtamine vol 2". 

Uudis

Maksuameti uued relvad

06.09.2016
Priit Raudsepp

"Maksuameti uued relvad". See oli tänase Äripäeva esikaane suurim pealkiri. Vandeadvokaat Priit Raudsepp selgitas novembris jõustuvate muudatuste tagamaid.

Uudis

Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tudengid külastasid meie bürood

20.02.2017
Ain Alvin , Paul Keres
Tartu Ülikooli õigusteaduskonna tudengid külastasid meie bürood.
Uudis

Uber saab näidisprotsessiks

16.05.2017
Priit Raudsepp
Uberi kvalifitseerimine transpordiettevõtteks muudab ebakindlaks maapinna ka muude sarnaste rakenduste jalge all, kirjutavad advokaadibüroo Glikman Alvin juhtivpartner Priit Raudsepp ja jurist Mari Anne Leškina.
Uudis

Panditulumaks mõjub majandusele hävitavalt

18.05.2017
Priit Raudsepp

Priit Raudsepp lõi kaasa maksuspetsialistide töögrupis, mis kutsub üles panditulumaksu kehtestamise ideest loobuma.

Uudis

Oleme valitud European Tax Award nominentide lõppnimekirja ja tunnustatud kõrgeima auhinnaga Legal 500 poolt

19.05.2017
Leon Glikman , Ain Alvin
Meil on hea meel teatada advokaadibüroole GLIKMAN ALVIN omistatud uutest rahvusvahelisest tunnustustest, mis kinnitavad, et oleme oma klientide jaoks jätkuvalt professionaalsed, usaldusväärsed ja tulemuslikud nõustajad.
Uudis

Priit Raudsepp kommenteeris Äripäevas palga asemel dividendide maksmist ja maksumuudatusi

18.12.2017
Priit Raudsepp

Vandeadvokaat Priit Raudsepp jagas kommentaare Äripäevas kirjeldatud palga asemel dividendide maksmise kasvavale tendentsile ja käsitles mõne sõnaga laiemalt ka uute maksumuudatuste probleeme.

Uudis

Ka sina võid vastutada äriühingu maksuvõla eest?

05.02.2019
Priit Raudsepp

Selle aasta alguses jõustus maksukorralduse seaduse muudatus. See laiendab oluliselt isikute ringi, kes vastutavad äriühingu maksuvõlgade eest.

Uudis

Osanikud saavad maksumuudatuse tulemusel vähem dividende

27.06.2019
Priit Raudsepp

Eelmise aasta alguses jõustusid tulumaksuseaduse muudatused, millega muudeti dividendide maksustamist. Selle tulemusel võivad osanikud edaspidi saada vähem dividende kui seni.

Uudis

Uued reeglid maksude optimeerimisel tekitavad küsimusi

21.11.2019
Priit Raudsepp
Järgmise aasta augustist tuleb üle piiride maksudega skeemitajatel maksuametile seletada, mida nad täpselt teevad. Advokaadibüroo Glikman Alvin LEVIN partner ja maksuõiguse valdkonna juht Priit Raudsepp peab seadusmuudatuse eesmärki üllaks, kuid paraku käib tema hinnangul sellega kaasas suur hall ala.

Liitu uudiskirjaga